JEOTERMAL BORU İZOLASYONU

Ülkemizde genel olarak jeotermal boru tesisatlarının izolasyon sistemi Ön İzolasyonlu Boru ve Aksesuarları ile yalıtım edilir.
 
TS EN 253 standardına uygun üretimle 120° C de sürekli işletme sıcaklığında 30 yıl, 115° C de 50 yıl, 115° C nin altındaki sıcaklıklarda 50 yıldan daha fazla izolasyon ömrüne sahiptir. Piyasada "jeotermal boru", "paket boru" veya "ön izoleli boru" olarak da bilinir.
 
Firmamız bu konuda alternatif olarak kontrol edilebilir yalıtım sistemi olan TSE EN 253 normuna uyumlu prefabrik poliüretan iki parçalı lamba zıvanalı ısı köprüsü oluşturmayan ve iç boruda müdahale gerektiğinde sökülüp takılabilen izolasyon sistemini üreterek ihtiyaç sahiplerinin talebine sunmuştur.
 
Gen-iz Yapı'nın sunduğu bu izolasyon sistemi sahada her türlü Kaynak, Montaj, Test işlemi bitirildikten sonra son derece kolay montaj uygulaması ile de zamandan tasarrufu da birlikte getiriyor.
 
Birkaç şekilde tatbik edilebilen prefabrik boru ve ekipman izolasyon sistemi - 50 derece ile + 350 derece arasında yapılan izolasyon uygulamalarında güvence vermektedir.
 
İzolasyon malzemesi poliüretandır. Poliüretan rijit (katı) köpük, Bileşen A (Polyol) ve Bileşen B (İzosiyanat) içermektedir. Isı iletkenliği 0.025 W/(mK) veya 0.027 W/(mK), TSE EN 253 gereğince köpük yoğunluğu en az 60 kg/m3, 120°C ye kadar çeşitli sıcaklıklardaki akışkan ile sürekli olarak işlem görebilir ve zaman zaman akışkanın pik sıcaklığı 140° C ye çıkabilir.
 
Isı iletim katsayısı, izolasyon ömrü boyunca (min. 30 yıl) sabit kalır. Isı kaybı yok denecek kadar az ve izolasyon ömrü boyunca işletme maliyeti sabittir. Montajı kolaydır, zaman ve işçilikten tasarruf sağlanır; işçilik hatalarını minimize eder. Galeriye ihtiyaç yoktur, toprağa gömülür. Gözetleme sistemine uygun izleme teline sahip, üretim yapılabilir.
 
KULLANIM ALANLARI : Jeotermal Bölgesel Isıtma Sistemlerinde, Merkezi Isıtma Sistemlerinde, Galeri ve Toprak Altı Boru Uygulamalarında, Yangın Hatlarında, Endüstriyel Tesislerde, Sera Isıtma Sistemlerinde, Gaz ve Petrol Boru Hatlarında, Gemi Tesisatlarında, Soğutma Sistemlerinde kullanılmaktadır.